Akademia Narciarska Jakub Ilewicz

Narciarstwo alpejskie

Przygodę ze sportem rozpocząłem w wieku 3 lat na głównej drodze Osiedla Słonecznego w Bielsku- Białej pod okiem mojej mamy Barbary. Mając 4 lata pierwszy raz stanąłem na starcie zawodów na stoku Kaimówka – dostałem dyplom dla najmłodszego uczestnika zmagań. Mój ojciec Piotr włożył całe serce w rozwój mojej kariery. Pierwsze sukcesy pojawiły się w wieku 7 lat, kiedy rozpoczęliśmy wspólny podbój narciarskich tras. Zacząłem regularnie wygrywać zawody z cyklu Pucharu Beskidów odbywające się na stokach całego regionu Podbeskidzia. Brałem również udział w Lidze Zakopiańskiej, gdzie rywalizowałem z najlepszymi młodzieńcami w kraju. Często zajmowałem miejsca na podium, a czasem nawet zwyciężałem. W klasyfikacji generalnej zająłem 3. miejsce. Startowałem również w najbardziej prestiżowych narciarskich zawodach w Polsce o Puchar Koziołka Matołka, gdzie zająłem 3. miejsce. Ponieważ byłem jednym z młodszych narciarzy w grupie dużą satysfakcję dawały mi zwycięstwa ze starszymi i silniejszymi kolegami. Zacząłem odczuwać radość z ciężkiej pracy którą wykonywałem na treningach w okresie przygotowawczym do sezonu. W wieku 10-12 lat zostałem trzykrotnym Mistrzem Polski Family Cup i jako jedyny zawodnik trzy razy z rzędu zwyciężałem w tej prestiżowej imprezie.

W 1999 roku rozpoczęliśmy, wraz z kolegami i koleżankami z klubu sportowego Live, starty w Pucharze Europy dzieci (Fila Cup). Zajęliśmy 2. miejsce w równoległym drużynowym slalomie gigancie (pięcioosobowe zespoły z całej Europy). W pucharze Polski w kategorii młodzików zająłem 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Wziąłem również udział w Mistrzostwach Świata dzieci we włoskim Abetone, gdzie zająłem 12. miejsce w slalomie. W wieku juniora młodszego przyszedł trudniejszy okres mojej kariery. Wyniki nie współgrały z formą i nie wychodziło to tak, jak bym sobie tego życzył. Wprawdzie zanotowałem występ w Mistrzostwach Świata dzieci w Val d’Isere we Francji, ale bez tzw. fajerwerków – dwa razy wypadłem z trasy. W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski zająłem 4. miejsce.

W 2003 roku rozpoczął się dla mnie nowy etap kariery. Osiągnąłem wiek juniora i mogłem rozpocząć współzawodnictwo z najlepszymi juniorami i seniorami. Byłem 16-letnim żółtodziobem, który zobaczył i poznał jak wygląda prawdziwe narciarstwo. Startowałem w zawodach FIS dla seniorów, Mistrzostwach Polski, Czech i Słowacji. Przez pierwsze dwa sezony nie odnosiłem spektakularnych wyników (największym sukcesem było 8. miejsce na Mistrzostwach Polski seniorów w slalomie gigancie). Rozpocząłem naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego PZN. Umożliwiło mi to pogodzenie nauki ze sportem. Ciężka praca na treningach oraz wielka wola walki sprawiły, że ostatnie dwa sezony to pasmo sukcesów. Dzięki dobrym wynikom miałem okazję zadebiutować w Alpejskim Pucharze Świata, co pozwoliło mi zobaczyć narciarstwo na najwyższym poziomie.

Obecnie jestem studentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Dzięki temu, że posiadam indywidualny tok nauki (taki sam jak nasza najlepsza biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk), jestem w stanie łączyć naukę ze sportem. Wolny czas spędzam w gronie przyjaciół, chodzę do kina, lubię czytać książki (przepadam za kryminałami). Oprócz narciarstwa moim hobby jest piłka nożna, a przede wszystkim windsurfing. Co roku w okresie wakacyjnym uprawiam ten sport w Chałupach na Półwyspie Helskim. Moje plany na przyszłość to regularne starty w Alpejskim Pucharze Świata przeplatane udziałem w cyklu Pucharu Europy, występ na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi 2014, Mistrzostwo Polski seniorów oraz zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Akademickiego Pucharu Europy.

W obecnej chwili prowadzę Akademię Narciarską.